În ciuda tuturor eforturilor depuse de medici, Raluca nu a mai putut fi salvată.
Un teribil accident rutier s-a petrecut în Mureșanii Bârgăului, Bistriţa Năsăud. Din nefericire, două eleve au fost
spulberate de o maşină pe trotuar, chiar în faţa şcolii. Șoferul a intrat pe contrasens, apoi pe tr
Cele două eleve, una în vârstă de 11 și alta în vârstă de 12 ani, se aflau pe trotuarul din fața Școlii Mureșenii
Bârgăului. Ieșiseră de la școală și se îndreptau spre casă atunci când s-a petrecut accidentul. Di
n păcate, în momentul în care fetița de 12 ani a ieșit dintr-un magazin, a fost spulberată de mașina scăpată de sub control.
Autoturismul a intrat pe contrasens și de acolo direct pe trotuar. Pe lângă fetițe a fost rănită și o femeie de 31 de
ani. Raluca a fost târătă 20 de metri și apoi aruncată. A fost preluată de un elicopter și dusă de urgență la spital, însă starea ei era una extrem de gravă.Din nefericire, corpul ei a cedat în cele din urmă. Tatăl Ralucăi a mărturisit că medicii nu au mai putut face nimic pentru fiica sa, constatând decesul.
„Din păcate Raluca a murit! Acum două ore. Nu s-a mai putut face nimic! Eram toți acolo….
Am înțeles că mâine putem să o aducem acasă…”, a fost mesajul dureros transmis de tatăl fetiței pentru Bistrițeanul.ro.
De menționat este și faptul că nici după impact, șoferul nu a oprit. Cu aceeași viteză și-a continuat drumul și a lovit alte mașini. Acesta nu se afla sub influența alcoolului sau a substanțelor interzise, însă nu le-a putut explica polițiștilor ce s-a întâmplat. O ipoteză ar fi că a adormit la volan.
Copila de 11 ani și femeia au fost transportate la spital, pentru îngrijiri.
„Au fost aduse la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița, acestea fiind în stare stabilă, conștiente și cooperante”, a declarat Camelia Strungari de la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița.
tuar și le-a lovit din plin. Din păcate, pentru Raluca, copila în vârstă de 12 ani, nu s-a mai putut face nimic.