Prețul biletelor de metrou nu va crește nici de la 1 iulie și nici în perioada următoare, după ce măsura care prevedea majorarea tarifelor a fost retrasă oficial. Ordinul prin care călătoria cu metroul urma să se scumpească de la 5 la 7 lei a fost anulat, a anunțat vineri ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță.
Decizia vine după ce aplicarea noilor tarife fusese suspendată anterior pentru două luni. Cum această perioadă se apropia de final, majorarea ar fi putut intra în vigoare automat de la 1 iulie, în lipsa unei noi intervenții. Ministrul a precizat că, în urma analizelor făcute, a decis oprirea definitivă a creșterii prețului biletului de metrou.
În paralel, Ministerul Transporturilor a trimis Corpul de control pentru a verifica modu
l în care sunt gestionate fondurile publice la metrou. Potrivit concluziilor preliminare prezentate de oficial, situația financiară și administrativă arată probleme serioase în ceea ce privește cheltuirea banilor publici.
Radu Miruță a explicat că a cerut Consiliului de Administrație să ia măsuri pentru recuperarea unor sume importante datorate Metrorex, în special penalități de întârziere pe care diverse companii ar trebui să le achite. Ministrul a susținut că aceste penalități se ridică la zeci de milioane de euro și că recuperarea lor este o prioritate înainte de orice discuție despre scumpirea biletelor.
„Am suspendat două luni această creștere a tarifului. Cele două luni se apropie de final și, de la 1 iulie, dacă nu se lua nicio măsură, tariful la metrou ar fi ajuns la 7 lei”, a declarat Radu Miruță, într-o conferință de presă.
Acesta a mai spus că raportul preliminar al Corpului de control indică o situație dificilă în ceea ce privește administrarea banilor publici la metrou. În aceste condiții, ministrul consideră că majorarea prețului biletului nu este justificată, mai ales în contextul în care există sume importante care trebuie recuperate de la companiile cu datorii către Metrorex.
„Nu merge să tot amânăm din lună în lună ceva ce este evident nejustificat. Din acest motiv, am decis anularea creșterii biletului la metrou de la 5 la 7 lei, care ar fi trebuit să se întâmple peste câteva zile”, a mai afirmat ministrul interimar al Transporturilor.
Radu Miruță a subliniat că subiectul scumpirii nu mai rămâne într-o zonă de incertitudine și că nu este vorba despre o simplă amânare. Potrivit acestuia, decizia a fost luată astfel încât o eventuală majorare viitoare să nu mai poată fi făcută rapid, doar printr-o simplă modificare administrativă.
Ministrul a precizat că, pentru ca prețul biletului să fie crescut în viitor, ar fi nevoie de un proces mai amplu și mai greu de justificat, mai ales dacă nu sunt recuperați mai întâi banii de care Metrorex are nevoie din alte surse.
„Nu se mai pune problema unei noi amânări. Am închis definitiv acest subiect. Nu va crește prețul la metrou nici acum, nici probabil în perioada imediat următoare”, a transmis Radu Miruță.
Astfel, călătorii care folosesc metroul vor continua să plătească același tarif, iar autoritățile susțin că atenția se va muta pe verificarea cheltuielilor, recuperarea sumelor datorate și corectarea problemelor identificate în administrarea Metrorex.