Ședință importantă în Parlament: Guvernul și-a asumat răspunderea pentru legea pensiilor magistraților. Bolojan: „Nicăieri nu există pensionări la 48 – 50 de ani”. Update

Guvernul își va asuma răspunderea în Parlament în ceea ce privește reforma pensiilor magistraților. Urmează și o ședință solemnă pentru a marca Ziua Națională a României Urmează ca Executivul să-și asume răspunderea în Parlament pentru legea pensiilor magistraților. Programul oficial arată că, la ora 14.30, este programată Ședința solemnă comună a Camerei Deputaților și Senatului … Citește mai mult

A plecat prea devreme! Alina Sorescu omagiu

Alina Sorescu a rememorat public figura mentorului ei, compozitorul și dirijorul Ioan Luchian Mihalea, printr-un mesaj emoționant publicat pe Instagram. Artista a împărtășit imagini vechi alături de el și de copiii din corul MiniSong, evocând începuturile ei pe scenă și modul în care a fost ghidată către muzică. Omagiu pentru Ioan Luchian Mihalea Cântăreața a subliniat impactul modelator … Citește mai mult

Criză uriașă! Cea mai mare centrală a țării nu mai merge, s-a oprit totul

Centrala electrică de la Brazi, una dintre cele mai importante unități de producție energetică din România, a fost oprită marți din cauza lipsei apei necesare funcționării. Unitatea din Prahova furnizează aproximativ 10% din energia produsă la nivel național, iar oprirea acesteia are loc în contextul problemelor majore apărute la barajul Paltinu, care a lăsat fără … Citește mai mult

Bărbații născuți în aceste luni sunt cei mai buni soți

Alegerea partenerului de viață pare adesea o îmbinare între chimie, compatibilitate și momentul potrivit. În cultura populară, există și ideea că luna nașterii poate sugera anumite trăsături care, în timp, se văd în felul în care cineva iubește, protejează și construiește o familie. Mai jos găsești o sinteză, reconfigurată pe înțelesul tuturor, a lunilor care se … Citește mai mult

Oana Lis doborâtă de probleme: „Viața m-a îngenuncheat încă o dată”

Oana Lis traversează o perioadă complicată după ce, la sfârșitul săptămânii trecute, a suferit un accident în urma căruia și-a fracturat mâna. Situația îi impune restricții în activitățile zilnice și îi pune la încercare răbdarea, deși vedeta spune că își dorește să revină cât mai repede la ritmul obișnuit. Accidentul și primele îngrijiri După căzătură, Oana a ajuns de … Citește mai mult

Andra a pierdut câteva kilograme bune în ultima perioadă, iar acum a mărturisit și cum a reușit să slăbească. Cu toate că este extrem de pofticioasă, Andra își găsește puterea de a renunța la alimentele care nu îi fac bine. Iată cât a slăbit! Andra a primit în repetate rânduri laude pentru silueta ei de acum, după ce a reușit vizibil să slăbească. Artista a dat jos câteva kilograme bune și a mărturisit că deși nu i-a fost ușor reușește să-și pună „pofta-n cui” când se gândește la cât s-a chinuit să ajungă până aici. Câte kilograme a slăbit Andra Andra a slăbit considerabil, iar acest fapt se poate observa ușor cu ochiul liber. Artista a pierdut aproximativ 10 kilograme, după cum a spus chiar ea într-un podcast. Totodată, Andra a recunoscut faptul că este un om pofticios, însă soțul ei o împinge mereu de la spate să continue pe drumul pe care a început să meargă. „Am și dat câteva kilograme jos. 9-10 cam pe acolo m-am învârtit, dar mi-aș dori să mai pot… Acum am stagnat puțin, dar e bine că am început de undeva (…) Eu sunt un om foarte pofticios, eu dacă văd trebuie să mănânc“, a transmis Andra în cadrul unui podcast. În ceea ce privește alimentația, Andra a recunoscut faptul că provine dintr-o familie în care se consumă multă mâncare gustoasă, dar nesănătoasă. Cu toate acestea, odată cu mutarea ei în București, Andra a încercat să-și găsească echilibrul în ceea ce privește alimentația sănătoasă. „Vin dintr-o familie în care s-a mâncat foarte mult cu sos, avem în neam multe unguroaice care găteau extraordinar de gustos, dar nu neapărat sănătos (…) Încercam să fim cât mai ok în alimentație sănătoasă“, a mai transmis Andra. Ce sport practică Andra Nu numai că încearcă să mănânce cât mai sănătos, ci face și sport! Andra a mărturisit că de ceva vreme obișnuiește să meargă la pilates, activitate care a fost un factor important în ceea ce privește 10 kilograme pierdute. Andra a explicat că are o profesoară care o ajută să facă totul treptat și cu mult calm și este mândră de rezultatele ei. „Fac pilates de ceva vreme, pentru că am și dat câteva kilograme jos (…) Pe când cu pilatesul, am luat-o așa ușor, treptat. Am dat de o profesoară foarte tare care are răbdare cu mine și îmi explică“, a mai spus Andra. Cum prepară Andra omleta Andra a explicat că și-a reinterpretat chiar și rețetă de omletă. Artista iubește mâncărurile tradiționale, așadar, obișnuiește că după ce bate ouăle să adauge brânză și slănină. Mai mult, pentru a nu se simți vinovată, Andra adaugă… puțin pătrunjel. Chiar dacă nu reușește mereu să-și mențină alimentația sănătoasă, Andra înclină balanța prin mișcare și sport. Pe lângă faptul că practică pilates, artista obișnuiește să se echipeze corespunzător și să plece la plimbare prin pădure, dimineața, alături de soțul ei. Andra s-a confruntat cu probleme cu tensiunea, care îi creștea în mod repetat. De când a slăbit, artistei îi este mult mai bine. „De când am slăbit am tensiunea tot 12/8, 12/7, e perfect. Înainte era 15/9 tot timpul“, a explicat Andra.

Andra a pierdut câteva kilograme bune în ultima perioadă, iar acum a mărturisit și cum a reușit să slăbească. Cu toate că este extrem de pofticioasă, Andra își găsește puterea de a renunța la alimentele care nu îi fac bine. Iată cât a slăbit! Andra a primit în repetate rânduri laude pentru silueta ei de … Citește mai mult

Asta mai lipsea. Este vorba de prințul Harry. Anunțul a venit ca un trăznetAsta mai lipsea. Este vorba de prințul Harry. Anunțul a venit ca un trăznet

Familia regală britanică a trăit în ultimii ani o avalanșă de momente tensionate: plecarea din țară a lui Harry și Meghan, moartea Reginei Elisabeta a II-a, scandalurile lui Andrew și, mai recent, diagnosticele de cancer care au zguduit monarhia. Iar acum apare un nou detaliu surprinzător din spatele ușilor închise — un apel furios al … Citește mai mult

Decizie fără precedent luată de Victor Ponta. Cutremur major în politică

Ponta transmite un mesaj pentru că „există curajul de a începe bătălia cu această grupare antiromânească numită USR”. Victor Ponta a anunțat că a semnat moțiunea „România nu este de vânzare – un guvern fără USR”, inițiativă susținută de peste 22 de parlamentari neafiliați, prin care aceștia își exprimă opoziția față de prezența USR în … Citește mai mult