Ludovic Orban, demis de Nicușor Dan din funcția de consilier. Prima reacție de la Cotroceni: „A fost de comun acord”

Ludovic Orban, demis de Nicușor Dan la doar o lună de la numire. Scandalul a pornit după o serie de declarații dure făcute de fostul premier.

Ludovic Orban și-ar putea încheia brusc cariera de consilier prezidențial, la doar o lună după ce a fost numit în funcție. Potrivit unor surse citate de B1.ro, președintele Nicușor Dan ar fi decis să îl demită pe fostul lider PNL din cauza unor declarații dure la adresa USR și a lui Cătălin Drulă.

Reacția Administrației Prezidențiale: „A fost de comun acord”

Administrația Prezidențială a transmis că Nicușor Dan și Ludovic Orban au decis de comun acord încheierea colaborării, fără să dea detalii despre motivele care au dus la această decizie.

”Preşedintele României, Nicuşor Dan, şi consilierul prezidenţial, Ludovic Orban, au decis de comun acord încheierea colaborării. Decizia a fost luată în termeni amiabili. Președintele îşi exprimă aprecierea pentru activitatea domnului Orban şi îi urează succes în proiectele viitoare”, a transmis, marţi, Administraţia Prezidenţială.

Ludovic Orban, demis de Nicușor Dan. Declarația care l-a înfuriat pe președinte

Motivul demiterii ar fi legat de o serie de declarații recente pe care le-a dat Ludovic Orban. Fostul premier, numit în urmă cu o lună consilier prezidențial, a afirmat că USR și Cătălin Drulă se folosesc de imaginea șefului statului în campania pentru Primăria Capitalei. Se pare că aceste comentarii l-ar fi deranjat pe Nicușor Dan, care ar fi hotărât să renunțe la Ludovic Orban.

„Președintele a fost întrebat la conferinţa de presă din această săptămână şi a explicat punctul lui de vedere. A fost prezent la evenimentul de lansare a lui Cătălin Drulă. Asta nu înseamnă că e implicat în campanie. Sigur că cei de la USR îi folosesc imaginea preşedintelui, până la urmă o să ajungă să-i enerveze pe simpatizanţii lui Nicuşor Dan prin faptul că abuzează efectiv de imaginea lui Nicuşor Dan”, a afirmat Ludovic Orban.

Ludovic Orban, atac subtil la adresa USR, în contextul alegerilor pentru PMB

Întrebat într-un interviu acordat pentru Antena 3 dacă Nicușor Dan este deranjat de faptul că USR îi folosește imaginea în campania pentru Primăria Capitalei, fostul premier Ludovic Orban a declarat că nu a discutat despre acest lucru cu șeful statului, însă a ținut să precizeze că decizia finală este în mâna bucureștenilor.

”Vă mărturisesc că n-am discutat acest subiect. Până la urmă, decizia este a bucureştenilor şi urmează să hotărască. Dacă nu s-a ajuns la o decizie de a fi un candidat comun din partea formaţiunilor politice afine din bazinul de centru-dreapta, practic e răspunderea fiecăruia dintre cele două partide, în cazul în care primăria va fi câştigată de un alt candidat”, a explicat consilierul prezidenţial.

Lasă un comentariu